V našej kultúre je choroba považovaná za zlo, za niečo, čo je úplne mimo nás. V súvislosti s chorobou sa čoraz viac dostávajú do popredia takzvané psychosomatické príčiny chorôb, ktoré si vytvárame my sami svojim správaním a psychikou človeka. Niektorí dokonca tvrdia, že choroba je trestom za naše minulé činy a práve ňou sa naša duša očisťuje. Je však odvážne tvrdiť, že chorý človek si môže za chorobu sám. Pokiaľ je človek chorý, potrebuje okamžitú pomoc a nie odsúdenie.
Dnes sa však vďaka zásluhe medicíny a aj iných vedných disciplín dajú vyzistiť mnohé príčiny rôznych chorôb. Nový prístup ku zdraviu umožňuje mnohým zdravotným problémom a zraneniam dokonca predchádzať. Žijeme v dobe, kde je v mnohých prípadoch možné dopracovať sa až k príčinám ochorení a pracovať s nimi. S postupom času sa dokonca pacienti s mnohými príznakmi ,,naučia žiť" a vďaka vhodnej terapií či technológií aj v chorobe prežiť svoj plnohodnotný život.
Napriek tomu aké zázraky dnes môže robiť medicína, nie je dobré jej hádzať polená pod nohy.a zbytočne si zdravie zhoršovať. Čo teda môžeme robiť ako zdraví ľudia? V prvom rade si zdravie vážme. Naše telo je schránkou našej duše a sprevádza nás po celý náš život. Robme to, čo zdraviu prospieva a problémom radšej predchádzajme. Naše organizmus nám často naznačuje, čo sa mu nepáči, treba byť len dobrým poslucháčom. Vždy je predsa lepšie niečomu predísť ako sa spoliehať na zázraky medicíny. Je na každom z nás sa pozrieť sám na seba ako aj do svojej duše aké zvyky a zlozvyky máme a ako na ne môžeme doplatiť.