Ultrazvuk je vlastne mechanické vlnenie s frekvenciou vyššou ako je schopné počuť ľudské ucho. V medicíne sa používa napríklad pri lekárskom vyšetrení, pretože ultrazvukové vlny prechádzajú telom a odrážajú sa od jednotlivých orgánov.
Odrazené vlny možno počítačovo previesť do formy obrazu (sonografia). Najbežnejším príkladom je vyšetrenie ľudského plodu v tele matky a vytvorenie obrazu až v 4 dimenziách. Ultrazvuk nachádza široké spektrum využitia v rôznych odvetviach. V kozmetike patrí ošetrenie ultrazvukom k novým a najosvedčenejším metódam.
Ultrazvukové vlnenie spôsobuje v tkanive vibráciu (mikromasáž) a teplo. Pôsobením tohto vlnenia sa uvoľnia stavebné prvky pokožky, prichádza k okysličeniu buniek a a zlepšuje sa penetrácia kozmetických produktov. Mikromasážou hlbších vrstiev tkaniva ho dokonale okysličuje, povzbudzuje proces látkovej a prichádza k normalizácii stavu pokožky.
Dochádza aj k lymfodrenážnemu účinku, kedy povzbudzuje proces látkovej výmeny a tvorby enzýmov a odvod splodín metabolizmu. Ultrazvukové vlny tiež rozbíjajú efektívne tukové bunky a dochádza k redukcii tukových vankúšov a odstraňovaní celulitídy a uvoľnenia napnutého svalstva.
Ďalšou možnosťou technického využitia ultrazvuku je zvlhčovanie vzduchu. Táto technológia sa využíva pri inhaláciách, kde sa v inhalačnom prístroji "rozprašuje" voda, resp. liečivo vo forme kvapaliny bez jeho ohrevu.
Najrozšírenejšou aplikáciou z oblasti ultrazvukových technológií je ultrazvukové čistenie. V ultrazvukových čističkách sa dokonale vyčistia aj dutiny a všetky neprístupné miesta, ktoré sa klasickými mechanickými metódami čistia veľmi ťažko alebo sa nedajú vyčistiť vôbec.