Populárnu Dukanovu diétu priniesol francúzsky lekár Pierre Dukan. Vznikala celých tridsať rokov. O tento typ diéty je veľký záujem, o čom svečí pätnásť miliónov predaných výtlačkov knihy Dukanova diéta. Tento druh diéty nemá obmedzený príjem energie a doporučuje stravovanie štyrikrát za deň a pitie minimálne dvoch litrov tekutín.
Podstatou Dukanovej diéty je, že dovolené je jesť ktorúkoľvek z približne sto predpísaných potravín. Je to teda pomerne voľná diéta. Je dovolené jesť ľubovoľné kombinácie týchto potravín, v ktoromkoľvek čase.
Dukanova diéta pozostáva zo štyroch fáz, do ktorých je proces chudnutia rozdelený. Majú za úlohu naštartovať, rozhýbať a udržať metabolizmus. Jednotlivé fázy je nutné dodržať, aby po skončení diéty nedošlo k návratu k predošlému stavu fungovania metabolizmu.
Špeciálne dôležitou je najmä konsolidačná fáza, pri ktorej platí, že na každý schudnutý kilogram pripadá desať dní v konsolidačnej fáze. Napríklad schudnutie 10 kg = 100 dní v konsolidačnej fáze. Táto fáza má zabrániť návratu k pôvodnému - chybnému metabolizmu.
Čo sa týka povolených potravín, ide najmä o systém ich konzumácie.
K hlavným negatívam Dukanovej diéty patrí podľa odborníkov jednostranný príjem bielkovým, nedostatok sacharidov, vitamínov a vlákniny, ako aj neobmedzená veľkosť energetického príjmu. Navyše bolo preukázané opätovné naberanie hmotnosti v 80% prípadoch po ukončení diéty. Dukanova diéta je charakteristická príjmom nasýtených tukov, čo je nevhodné pre osoby s vysokou hladinou cholesterolu.