Pohybová terapia

pohybova terapia2 wellnessŠportovanie a cvičenie napomáha prevencii civilizačných chorôb. Pohybová terapia má za cieľ posilňovať jednotlivé svalové skupiny a zahŕňa ich ohýbanie, naťahovanie a vytrvalostný tréning.

Nemá však za úlohu dosahovanie vrcholových športových výkonov. Odporúčané sú najmä nasledovné formy pohybovej terapie: plávanie, turistika, beh, chôdza, beh na lyžiach. Pohybová terapia je jedným zo základných kameňov filozofie Sebastiana Kneippa tzv. "Piatich pilierov prírodnej medicíny." Zo všetkých metód klasickej prírodnej medicíny, je pohybová terapia bezpochyby najrozšírenejšia.

Na vytrvalostný tréning sú najvhodnejšie športy namáhajúce čo najviac svalových skupín súčasne napr: plávanie, veslovanie a severské lyžovanie. Avšak aj ďalšie aktivity ako je cyklistika, beh, chôdza či pešia turistika majú preukázateľne pozitívne účinky na zdravie. Hoci pri nich zaťažujeme menšie množstvo svalov, tieto športy majú tú výhodu, že môžu byť integrované pomerne ľahko a bez veľkého úsilia do každodenného života.

Okrem športovej vytrvalosti, by ste však nemali zabudnúť na posilňovacie cviky. Posilňovanie brušných a chrbtových svalov pomáha predchádzať nesprávnemu držaniu tela a tým aj bolestiam chrbta. Ak trénujete pohyblivosť, obratnosť a koordináciu, udržujete kĺby flexibilné. Preto majú gymnastika, aerobik, tanec a loptové hry tiež vysokú terapeutickú hodnotu.

Za chybu pri tomto type terapie je možné považovať stanovenie cieľov ako napr. čo najmenší obvod pásu, či silné bicepsy: Napriek tomu, že sa navonok odlišujete od obvyklého ideálu krásy, môžete byť stále fyzicky fit. Taktiež drahé fitness zariadenia nie sú vždy to pravé pre dosahovanie požadovaného stavu kondície.

Turistické topánky, plavky, alebo pes, s ktorým sa pôjdete pravidelne prejsť, dokonale slúžia požadovanému účelu. Využiť môžete všetky pohybové príležitosti bežného dňa. Nepoužívajte výťah, zvoľte si schody. Menšie pochôdzky môžete niekedy oveľa rýchlejšie vybavíte na bicykli ako autom.

Ako vplýva šport a cvičenie?

Málokto v dnešnej dobe pravidelne počas bežného dňa fyzicky zaťažuje organizmus. Každodennému životu dominuje sedenie: v kancelárii, aute a večer pri televízii. Šport a cvičenie sú preto najlepším preventívnym opatrením proti všetkým civilizačným chorobám, ktoré sú spôsobené nedostatkom pohybu a nedostatkom svalovej sily.

Konkrétne sa jedná o nasledujúce účinky:

  • Posilnenie kostí, šliach a väzov - zabraňuje zlomeninám
  • Podpora funkcie kĺbov - len kĺby, ktoré sú v pohybe, zostávajú fit
  • Podpora spaľovanie tukov - Znižovanie nadváhy
  • Podpora funkcie pľúc - vyššia absorbcia kyslíka
  • Zvýšenie účinnosti svalov - kyslík je lepšie využitý
  • Posilňovanie chrbtových svalov - zabránenie bolesti chrbta
  • Posilňovanie imunitného systému - lepšia odolnosť voči nachladnutiu
  • Zlepšenie srdcových a obehových funkcií - znižuje sa kľudová srdcová frekvencia, krvný tlak klesá
  • Harmonizácia metabolizmu tukov - tvorba "dobrého" HDL cholosterolu
  • Vyvažovanie autonómneho nervového systému - hladina stresových hormónov klesá

Ľudia, ktorí trpia chronickými ochoreniami alebo dosiaľ presne neurčenými diagnózami - zvlášť dôležité je to pri srdcových a obehových ochoreniach - by mali pravidelný vytrvalostný tréning konzultovať s lekárom.

Tipy pre vytrvalostný tréning:

  • Pred tréningom sa zahrejte, vhodné sú naťahovacie cvičenia
  • Dôležitý je pomalší štart, ak sa cítite príliš vyčerpaní, prerušte tréning
  • Pre vytrvalostné cvičenia existujú nasledovné horné limity pre počet tepov: Beh 180 mínus vek (pri jazde na bicykli 180, plávanie 170 mínus vek)
  • Na konci cvičenia by ste nemali bzť "úplne vyčerpaný"
  • Vyhnite sa pri behaní na tzv. "posledný šprint". Zbytočne okysľujete svaly tesne pred uzavretím tréningu. To predlžuje dobu zotavenia svalov, najmä v prípade, že tréning nie je uzavretý tzv. "uvoľňovacou fázou"