Lymfodrenáž

Lymfodrenáž - 3.7 out of 5 based on 3 votes

lymfodrenaz wellnessPodobne ako je tomu u krvných ciev, pretkáva celé telo aj lymfatický systém. Odvádza produkty látkovej výmeny ďalej do krvi. V prípade, že sa upchá, je to veľmi bolestivé. Počas lymfodrenáže sú lymfatické dráhy masírované krúživým pohybom. Cieľom je odstrániť zápchy lymfatického systému. Lymfodrenáž je medicínsky užitočná iba vtedy, ak sa vykonáva pravidelne po dobu niekoľkých mesiacov.

Náš lymfatický systém pracuje ticho a nepozorovane. Je v podstate neviditeľný. Až v momente, keď sa objaví zvláštny, nemiznúci opuch, napríklad v oblasti hrudníka, uvedomíme si, že sa jedná o závažnejší problém.

Naše telo je tvorené zväčša vodou, čo predstavuje približne 16 litrov rôznych telesných tekutín:

  • Krv (5 litrov)
  • Lymfa (2 litre)
  • Tráviace šťavy (9 litrov)

Lymfa je tekutina obsiahnutá v lymfatickom systéme. Lymfatický systém pozostáva z lymfatických ciev, lymfatických uzlín, sleziny, týmusu, mandlí a lymfatického tkaniva čreva. Vo všetkých orgánoch sú prítomné lymfatické bunky, ktoré hrajú dôležitú úlohu v imunitnom systéme organizmu. Najdôležitejšie sú lymfocyty, druh bielych krviniek, ktoré produkujú špecifické protilátky.

Lymfatický systém má nasledujúce funkcie

  • Dôležitá súčasť imunitného systému
  • Transport tukov z čreva
  • Drenáž medzibunkového priestoru

Odpadové látky z bunkového metabolizmu sa najskôr dostávajú do medzibunkového priestoru. Menšie čiastočky sú odoslaná cez jemné žily v krvnom riečisku do krvného obehu. Väčšie častice odchádzajú do lymfatických kapilár.  Dôležité funkcie sú makrofágy, tzv fagocyty. Lymfatický systém je rovnobežný s cievnym, ale proces odbúravania škodlivým tu prebieha pomalšie, telo má tak čas na prípadnú recykláciu odpadových látok, alebo ich zničenie. V tomto procese hrajú dôležitú úlohu makrofágy.

Príčiny zápchy lymfatického systému

Primárny lymfedém: vrodené poruchy lymfatického systému (príliš malé alebo príliš veľké cievy, chlopní - je pociťovaný predovšetkým okolo tridsiateho roku života)

Sekundárny lymfedém: súvisí s nádorymi a ich liečbou, zápalovými procesmi (napr. pri zápale žíl), ranami, jazvami, odstránením lymfatických uzlín pri operácii (napr. u karcinómu prsníka)

Ak lymfedém nie je rozpoznaný včas, dochádza zvyčajne k trvalému poškodeniu tkaniva začlenením bielkoviny a spojivového tkaniva. Lymfedém je tvorený bielkovinami. Nejasný opuch hlavy, trupu a končatín si preto vyžaduje dôkladné vyšetrenie.

Liečba má kombinovaný charakter:

  • Lymfodrenáž
  • Bandáže
  • Pohyb napr. Gymnastika

Proces lymfodrenáže

Terapeut podporuje špeciálnymi uchopeniami spätný tok tekutiny do žíl a lymfatických ciev. Postupuje sa smerom od periférie do stredu tela. To vytvára sací efekt a dochádza k uvlnovaniu oblasti lymfatických dráh. Pohyby sú plynulé a musia byť rytmické.

Lymfodrenáž nôh trvá približne 60 minút, paží 45 minút.

Liečba systémom Matrix je nový systém založený na špecifických, plynule nastaviteľných frekvenciách vibrácií. Pacient stojí na vibračnej doske alebo nastaví nohy resp. ruky na vibrujúci bubon. Vibrácie spôsobia uvoľnenie lymfatického systému. Všetky tkanivá totiž vibrujú vlastným, prirodzeným rytmom, čo však býva narušené zápalom a upchatím lymfatického systému.