Magnetoterapia patrí medzi podporné liečebné rehabilitačné metódy mnohých wellness pobytov. Využíva vlastnosti umelého magnetického poľa určitých parametrov pre ľudský organizmus. Elektromagnetické pole sa považuje za jeden z prejavov existencie hmoty a jeho liečivé účinky poznal aj slávny Hyppokratés.
Ide o fyzikálnu terapiu, pri ktorej je generované pulzujúce magnetické pole nízkej frekvencie. Moderná magnetoterapia využíva okrem prikladania magnetov aj pulzné magnetické pole, ktoré vytvárajú špeciálne generátory. Mechanizmus účinku pulzného magnetického pola je založený na zlepšení priechodnosti bunkových membrán, dochádza k ovplyvneniu vedenia nervových vzruchov a vazodilatácii. Výsledkom tohto javu je tíšenie bolestí, účinnejšie zásobovanie buniek kyslíkom a ďalšími potrebnými látkami. Zlepšuje sa hojenie a regenerácia. Kľúčový význam v liečivom procese hrá špecifická frekvencia a tvar magnetických pulzov.
Výhodou magnetoterapie je možnosť aplikácie aj cez sadrový obväz, je možné použiť ho pri kovových dlahách, kĺbových náhradách, poúrazových zle sa hojacich jazvách, reumatickej artritíde a problémoch s chrbticou.
Účinky pulzného magnetického poľa majú analgetický a protizápalový efekt, urýchľujú proces hojenia a regeneráciu buniek, rozširujú cievy a v mieste aplikácie sa tým zlepšuje prekrvovanie. Posilňuje a stabilizuje kostné tkanivo, napomáha regenerácii kĺbovej chrupavky a medzistavcových platničiek. Priaznivý účinok liečby pomocou magnetického poľa sa zistil pri rehabilitácii pacientov s niektorými zlomeninami končatín, kedy napomáha vstrebávaniu sprievodného opuchu.
Magnetoterapia má aj svoje kontraindikácie. Je to predovšetkým u pacientov, ktorí majú kardiostimulátor, krvácavé stavy, ochorenie myasthenia gravis, mykotické (pliesňové) ochorenia, nádorové ochorenia, juvenilný diabetes, majú aktívny TBC, epilepsiu alebo pri gravidite.