Kryoterapia je spôsob liečby využitím pôsobenia extrémne nízkych teplôt. Lokálna liečba chladom využíva pôsobenie tekutého dusíku a je vhodná najmä na liečbu rôznych kožných chorôb, kožných výrastkov a odstraňovanie vírusových bradavíc.
Presne kontrolované množstvo tekutého dusíka sa aplikuje do malej oblasti kože, kde spôsobuje zmrazenie a následnú smrť cieľových buniek. Tekutý dusík je zvyčajne aplikovaný po dobu 10 až 30 sekúnd.
Celková kryoterapia - pôsobenie chladu na celé telo sa vykonáva v kryokomore po lekárskom vyšetrení. Doba aplikácie je 2-3 minúty a je potrebné dýchať plytko a pomaly cez masku. Pobyt v kryokomore využíva prirodzené procesy v tele, ktoré nastávajú pri pobyte v extrémne chladnom prostredí: dochádza k výraznému zvýšeniu prívodu kyslíka do buniek svalov, do krvného obehu sa dostáva maximálne množstvo minerálov a vitamínov a znižuje sa koncentrácia škodlivých látok.
Vplyvom chladu sa tiež zníži vodivosť nervových dráh, s čím súvisí pocit bezbolestnosti, ktorý po kryoterapii pretrváva až niekoľko hodín.
Kryokomora môže mať veľmi pozitívny efekt aj pri zlepšení pohyblivosti detí po detskej mozgovej obrne. Pozitívne účinky kryoterapie možno pozorovať pri urýchlení liečby mäkkých tkanív a kĺbov, eliminuje krvácanie a podporuje celkovú svalovú relaxáciu. Využíva sa pri liečbe reumatických ochorení a ochorení pohybového aparátu, pri skleróze multiplex, dne a tiež poúrazových stavoch.
Preventívne pôsobí na imunitný systém a na tukové bunky. Vstup sa neodporúča ľudom s anémiou, epilepsiou, ischemickou chorobou srdca, klaustrofóbiou, nestabilným krvným tlakom a tehotným ženám.
Kryoterapia sa s úspechom využíva v športovom lekárstve, kde sa stáva jeho neoddeliteľnou súčasťou. V procese regenerácie organizmu zohráva významnú úlohu v športových a wellness strediskách.